FSPKI

Ανακοίνωση από το ΔΣ εστιών

E-mail Print

Την ώρα που η καπιταλιστική κρίση μαστίζει τις λαϊκές οικογένειες, οι συνθήκες ζωής των παιδιών στις εστίες χειροτερεύουν. Ενώ στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων φοιτούν περίπου 15.000 φοιτητές, οι φοιτητικές εστίες καλύπτουν μόνο το 8%. Κύρια αιτία είναι η οικονομική εγκατάλειψη από το κράτος με μειωμένους προϋπολογισμούς κάθε χρόνο που αντανακλά την πολιτική της ΝΔ- ΠΑΣΟΚ- ΕΕ και εφαρμόζουν πιστά οι παρατάξεις τους ΔΑΠ και ΠΑΣΠ μέσα στα πανεπιστήμια!

Μια πολιτική που στοχεύει αποκλειστικά στην εξασφάλιση των κερδών του κεφαλαίου στο χώρο της παιδείας και οδηγεί τις εστίες στο μαρασμό και στην ιδιωτικοποίησή τους.

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ!!!

Χαρίζουν 28 δις στις τράπεζες και λένε ότι δεν έχουνε λεφτά για τις εστίες!

Με αφορμή την οικονομική κρίση αλλά και την ανάγκη του κεφαλαίου να την ξεπεράσει για να αυξήσει τα κέρδη του, εντείνει την επίθεση στα δικαιώματα των λαϊκών οικογενειών!

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ!

Απαιτούμε:

• Κατάργηση του ενοικίου στις εστίες! Ούτε ένα ευρώ για σίτιση, στέγαση, μεταφορά, αναλώσιμα.

• Δωρεάν δωμάτιο για όλους τους φοιτητές που σπουδάζουν μακριά από την πόλη τους.

• Άμεση ανέγερση νέων εστιών με χρήματα από τον κρατικό προϋπολογισμό.

• Κανένας αντιδραστικός εσωτερικός κανονισμός. Κανένα κατασταλτικό μέτρο στο όνομα της ασφάλειας των φοιτητών. Όσο εντείνεται η πολιτική της φτώχειας και της ανεργίας τόσο μεγαλώνει η ανασφάλεια και ο φόβος για τη νεολαία και τα λαϊκά στρώματα.

• Πλήρης υγειονομική κάλυψη από μόνιμα διαθέσιμο γιατρό με πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Κουτί πρώτων βοηθειών σε κάθε όροφο

• Τακτική απολύμανση όλων των κοινόχρηστων χώρων και των δωματίων με έξοδα του πανεπιστημίου.

Εκ του ΔΣ του ΦΣΠΚΙ

Last Updated ( Saturday, 26 September 2009 17:48 )