Σκηνοθέτης: Patrice Leconte
Σενάριο: Patrice Leconte, Patrick Cauvin
Ηθοποιοί: Jean Rochefort, Anna Galiena
Βραβεία: Υποψηφιότητα Καλύτερης Μη Αγγλόφωνης Ταινίας στα Βραβεία BAFTA (1992), Βραβείο Louis Delluc (1990)
Φωτογραφία: Eduardo Serra
Μουσική: Michael Nyman
Τοποθεσία: Γαλλία, 1990
Διάρκεια: 1h 22min
Η Κινηματογραφική Ομάδα Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Κ.Ο.Π.Ι.), στα πλαίσια του αφιερώματος «Όσοι από έρωτα εκπέσανε», παρουσιάζει την ταινία:
Ο εραστής της κομμώτριας (Patrice Leconte,1990)
Ο μικρός Αντουάν (Jean Rochefort) είναι ερωτευμένος με την κομμώτρια της γειτονιάς του, την κυρία Σαφέρ (Anne-Marie Pisani ). Μαζί με την Σαφέρ ερωτεύεται το χώρο, τις μυρωδιές, τα χρώματα, τις κινήσεις της, την τεχνική, ακόμα και τις αυτοκτονικές της τάσεις. Μεγάλος πλέον θα γνωρίσει την Ματίλντ (Anna Galiena), μια κομμώτρια σε μια άλλη γειτονιά, που ενσαρκώνει ακριβώς αυτή την πρώτη σεξουαλική αφύπνιση και την πρώτη του αγάπη. Τελικά όταν μεγαλώσει, όντως θα παντρευτεί κομμώτρια, όπως είχε δηλώσει στους γονείς του σε ένα κυριακάτικο τραπέζι εισπράττοντας ένα χαστούκι. Ο Αντουάν και η Ματίλντ όσο ζήσουν μαζί θα βιώσουν τον απόλυτο έρωτα και την απόλυτη ευτυχία. Μπορεί όμως μια τόσο υπερβολική δόση ευτυχίας να κρατήσει;
Ο Leconte δημιουργεί μια ιστορία αγάπης που διαδραματίζεται σχεδόν εξ΄ ολοκλήρου μέσα σε ένα κομμωτήριο. Ο χώρος είναι η αρχή και το τέλος όλων, αποκομμένος από την πραγματικότητα που εισέρχεται στη ζωή των πρωταγωνιστών με τους πελάτες του καταστήματος και φεύγει μαζί τους. Το υπόλοιπο είναι ένα όνειρο γεμάτο από ιεροτελεστίες, ανατολίτικους χώρους και το πάθος που έχει ο ένας για τον άλλον. Στη πρώτη τους συνάντηση ο Αντουάν ζήτησε στη Ματίλντ να τον παντρευτεί και στην δεύτερη εκείνη δέχτηκε. Η Ματίλντ μπήκε στην ιστορία γνωρίζοντας ότι θα έβγαινε από αυτήν νιώθοντας ότι είχε βυθιστεί στη ζωή του Αντουάν, σε πλοκές που εκτείνονταν τριάντα χρόνια πίσω, μπήκε στο ρόλο μιας ανάκλασης άλλα με την θέληση της, χωρίς καμιά αντίσταση με κινητήρια δύναμη τον φόβο της μοναξιάς, παίζοντας ένα ρόλο στο έργο του, γίνεται ο απόλυτος έρωτας, το ιδανικό και μέσα από αυτόν όμως τον ζει και η ίδια. Και οι δυο τους ζουν το απόλυτο, περιτριγυρισμένοι από τις μυρωδιές και τα πολύχρωμα μπουκαλάκια του κομμωτηρίου ,όμως μια επίσκεψη στον παλιό εργοδότη της Ματίλντ την φέρνει αντιμέτωπη με την φυσική φθορά που υπάρχει στην πραγματική ζωή.
Μια ιστορία για τον ερωτισμό και τα φετίχ ή την ανεξίτηλη μνήμη του πρώτου έρωτα που καθοδηγεί καμιά φορά της επιλογές μας; Ο εραστής της κομμώτριας είναι μια απόλυτα πειστική και πανέμορφη αναπαράσταση της μανίας μας για το τέλειο. Χωρίς καμία αμφισβήτηση όμως οι δυο πρωταγωνιστές το έζησαν. Μπορεί όμως το τέλειο να διαρκέσει;
«αν σβήσω εσένα, φλόγας όργανο, μπορώ ξανά το πρώτο φως σου να τ’ ανάψω αν μετανιώσω μ’ αν μια σε σβήσω εσένα, υπέροχο αριστούργημα εξαίσιας πλάσης, που πια να βρω τη φωτιά του Προμηθέα για να σου ξαναδώσω ζωή».(Οθέλλος)
Β. Μ. (Μέλος Κ.Ο.Π.Ι.)
Ο εραστής της κομμώτριας (Patrice Leconte,1990)

Β. Μ. (Μέλος Κ.Ο.Π.Ι.)