Επικουρικό Διδακτικό Έργο στο Τμήμα Μηχανικών Κεραμικών Υλικών και Υάλων Πανεπιστημίου Aveiro (Πορτογαλία 1999-2004)

Ακαδημαϊκό έτος 2003 - 2004 :

• Διατριβή Master : Sandra Cristina de Almeida Pina

Τίτλος Διατριβής : Preparation of glass and glass-ceramics to use in implants.

Ακαδημαϊκό έτος 2000 - 2001 :

• Προηγμένα Κεραμικά : Επιφάνειες και διεπιφάνειες κεραμικών υλικών σε πρακτικές εφαρμογές.
    Συνδιδασκαλία με τον Καθηγητή R.N.Correia, κύκλος μαθημάτων Μηχανικών Κεραμικών Υλικών, 5ου έτους.

• Διάλεξη με τίτλο "Interfacial interactions between bioceramics and body substances", στα πλαίσια των μεταπτυχιακών μαθημάτων για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές σε επίπεδο M.Sc. και Ph.D. στην Εμβιομηχανική (Biomedical Engineering) που διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο του Πόρτο.

Ακαδημαϊκό έτος 1999 - 2000 :

• Συνένωση Υλικών : Διαβροχή, Διάχυση σε στερεά κατάσταση, Brazing.
    Συνδιδασκαλία με την Καθ. Helena Guveia, κύκλος μαθημάτων Μηχανικών Υλικών, 4ου έτους.

• Διπλωματική Εργασία : Ricardo Jorge da Costa Dias

Τίτλος Εργασίας : Προσκόλληση ερυθρών αιμοσφαιρίων, λευκών κυττάρων και αιμοπεταλίων ολικού αίματος σε επιφάνειες ζιρκονίας διαφορετικής επιφανειακής τραχύτητας.