Διεύθυνση:
Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 45110 Δουρούτη, Iωάννινα
Τηλ.:26510 05962
Fax:26510 05086
e-mail: aadamo@uoi.gr
ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
CV (English)

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΤΟΥ 19ου ΑΙΩΝΑ (ΤΕΠ 613)

ΣΤ' Εξάμηνο
Τύπος μαθήματος: Επιλεγόμενο.
Αξιολόγηση: Γραπτή ή προφορική εξέταση ή εκπόνηση εργασίας

ΠεριγραφH μαθHματος Βιβλιογραφια
ΘεματικEς περιοχEς διαλEξεων Χρησιμοι συνδεσμοι

ΠεριγραφH μαθHματος

Το μάθημα επικεντρώνεται στην παρουσίαση και ανάλυση των εικαστικών τάσεων στην τέχνη του 19ου αιώνα στην Ελλάδα σε ό,τι αφορά στη ζωγραφική και τη γλυπτική. Παράλληλα εξετάζονται οι βασικοί θεσμοί που διαμόρφωσαν την εικαστική παραγωγή για το διάστημα αυτό. Παρουσιάζεται συνοπτικά η ιστορία της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης κατά τα ευρωπαϊκά πρότυπα στην Ελλάδα, οι καλλιτεχνικοί διαγωνισμοί και η δημιουργία των πρώτων αιθουσών τέχνης στην Αθήνα.

ΘεματικEς περιοχEς διαλEξεων

• Οι ιστορικές προϋποθέσεις της τέχνης στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια του 19ου αιώνα.
  • Ιστορία της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Καλλιτεχνικοί διαγωνισμοί και αίθουσες τέχνης. Επαφές των ελλήνων καλλιτεχνών με τις ακαδημίες του εξωτερικού.
  • Η επτανησιακή παραγωγή και οι επαφές των επτανήσιων καλλιτεχνών με την ιταλική εικαστική παραγωγή. Η λαϊκή τέχνη του 19ου αιώνα. Αλλοδαποί λόγιοι καλλιτέχνες στην Ελλάδα.
  • Η εικονογραφία του Απελευθερωτικού Αγώνα και της ελληνικής Επανάστασης στη διάρκεια του 19ου αιώνα. Η δημιουργία του ελληνικού Πανθέου.
  • Η προσωπογραφία ως αποτύπωση της ελληνικής κοινωνίας και της εξελισσόμενης αστικοποίησής της.
  • Η διαμόρφωση ενός εγχώριου ακαδημαϊκού στιλ: Η «Σχολή του Μονάχου». Η ηθογραφική ζωγραφική των νέων αστών στα τέλη του 19ου αιώνα.
  • Τοπιογραφία και νεκρή φύση στην ελληνική ζωγραφική του 19ου αιώνα.
  • Η γλυπτική του 19ου αιώνα.

Βιβλιογραφια

Στον Εύδοξο:
- Αντώνης Κωτίδης, Ζωγραφική 19ου αι., Αθήνα 1995, σειρά Ελληνική τέχνη, Εκδοτική Αθηνών.
- Αρετή Αδαμοπούλου. Λία Γυιόκα, Κωνσταντίνος Στεφανής (επιμ. ), Ιστορία της τέχνης: Ζητήματα ιστορίας, μεθοδολογίας, ιστοριογραφίας, Αθήνα, Gutenberg, 2019.
- Άρης Σαραφιανός, Παναγιώτης Ιωάννου (επιμ.), Ερευνητικά ζητήματα στην ιστορία της τέχνης από τον ύστερο μεσαίωνα μέχρι τις μέρες μας, Αθήνα: Ασίνη, 2015.

Συνιστώμενη βιβλιογραφία:
- Ηλίας Μυκονιάτης, Νεοελληνική γλυπτική, Αθήνα 1996, σειρά Ελληνική τέχνη, Εκδοτική Αθηνών.
- Μιλτιάδης Μ Παπανικολάου, Η ελληνική τέχνη του 18ου και 19ου αιώνα : Ζωγραφική, γλυπτική, Θεσσαλονίκη: Βάνιας, 2005.
- Λαμπράκη-Πλάκα Μ., Κούρια Α., Πανσελήνου Ν., Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών. Εκατόν πενήντα χρόνια, 1837-1987, Αθήνα 1990.
- Δαμάσκος Δημήτρης & Πλάντζος Δημήτρης (ed.), A Singular Antiquity, Αθήνα, Μουσείο Μπενάκη, 2008.
- Φιλιππίδης Δ., Νεοελληνική αρχιτεκτονική, Αθήνα 1984.
- Φιλιππίδης Δ. Διακοσμητικές τέχνες. Τρεις αιώνες τέχνης στην ελληνική αρχιτεκτονική, Αθήνα 1988.