Η Κ.Ο.Π.Ι είναι μια πολιτιστική ομάδα του πανεπιστημίου Ιωαννίνων με δράση τη προβολή ταινιών και το διάλογο γύρω απο στην 7η τέχνη.

Εαρινό εξάμηνο 2012. Η Κ.Ο.Π.Ι. παρουσιάζει το αφιέρωμα της “Η φύση σε πρώτο πλάνο”. Οι προβολές θα γίνονται στην Αίθουσα Λόγου και Τέχνης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα. Ώρα έναρξης 20:30. Η είσοδος σε όλες τις προβολές είναι ελεύθερη.

1. Τετάρτη 7 & Πέμπτη 8 Μαρτίου: Το κυνήγι της πεταλούδας “La chasse aux papillons” (Otar Iosseliani)
  2. Τετάρτη 14 & Πέμπτη 15 Μαρτίου: Στην τύχη ο Μπαλταζάρ “Au hazard Balthazar” (Robert Bresson)
  3. Τετάρτη 21 & Πέμπτη 22 Μαρτίου: Πατέρας αφέντης “Padre-padrone” (Paolo & Vittorio Taviani)
  4. Τετάρτη 28 & Πέμπτη 29 Μαρτίου: Άνοιξη, καλοκαίρι, φθινόπωρο, χειμώνας και πάλι άνοιξη “Spring, summer, fall, winter and spring” (Kim Ki-duk)