Η Κ.Ο.Π.Ι είναι μια πολιτιστική ομάδα του πανεπιστημίου Ιωαννίνων με δράση τη προβολή ταινιών και το διάλογο γύρω απο στην 7η τέχνη.

Χειμερινό εξάμηνο 2010. Η Κ.Ο.Π.Ι. παρουσιάζει το αφιέρωμα της “Η αστική τάξη στην οθόνη”. Οι προβολές θα γίνονται στην αίθουσα Λόγου και Τέχνης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Ώρα έναρξης 20:30 (Τετάρτη 1 & Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου ώρα έναρξης 20:00, λόγω μεγάλης διάρκειας της ταινίας “La dolce vita” του Federico Fellini). Η είσοδος σε όλες τις προβολές είναι ελεύθερη!

1. Τετάρτη 13 & Πέμπτη 14 Οκτωβρίου: Εξολοθρευτής άγγελος “El angel exterminador” (Louis Bunuel)
  2. Τετάρτη 20 & Πέμπτη 21 Οκτωβρίου: Η δασκάλα του πιάνου “La pianiste” (Michael Haneke)
  3. Τετάρτη 3 & Πέμπτη 4 Νοεμβρίου: Ο κανόνας του παιχνιδιού “La regle de jeu” (Jean Renoir)
  4. Τετάρτη 10 & Πέμπτη 11 Νοεμβρίου: Μπελάδες στον παράδεισο “Trouble in paradise” (Ernst Lubitsch)